Kako funkcionise dozvoljeni minus?

Saveti

Kako funkcionise dozvoljeni minus?

Šta je dozvoljeni minus?

Dozvoljeni minus je oblik dozvoljenog prekoračenja na tekućem računu, koji vam omogućava da koristite dodatna sredstva od banke kada nemate dovoljno novca na računu. Ukoliko vam je banka odobrila dozvoljeni minus, možete ga koristiti po potrebi, ali je važno da budete svesni uslova korišćenja i obračuna kamate.

Uslovi za dobijanje dozvoljenog minusa

Kreditna istorija i visina prihoda

Visina dozvoljenog minusa zavisi od vaše kreditne istorije i mesečnih primanja. Banke ga najčešće odobravaju klijentima sa stabilnim prihodima, a maksimalni iznos prekoračenja obično odgovara visini jedne ili dve mesečne zarade.

Politike banke i specifični kriterijumi

Svaka banka ima sopstvenu poslovnu politiku i kriterijume za odobravanje dozvoljenog minusa. Pojedine banke mogu ponuditi viši iznos prekoračenja klijentima sa dugogodišnjim stažom i pozitivnom finansijskom istorijom, dok neke banke mogu imati stroža pravila i ograničenja.

Dozvoljeni minus na kartici

Kako se određuje i od čega zavisi visina dozvoljenog minusa?

Faktori koji utiču na visinu minusa

Osnovni faktor za određivanje iznosa dozvoljenog minusa je visina vaših mesečnih primanja. Takođe, banka može uzeti u obzir vašu kreditnu sposobnost, postojeće obaveze i urednost u plaćanju ranijih dugovanja.

Uloga plate i statusa zaposlenja

Ukoliko imate stalni radni odnos i primanja preko tekućeg računa u istoj banci, veća je verovatnoća da će vam biti odobren dozvoljeni minus. Osobe koje rade po ugovoru na određeno vreme ili imaju neredovne prihode teže dobijaju ovu mogućnost.

Kamata na dozvoljeni minus

Kamata pri dozvoljenom minusu

Kako se obračunava kamata?

Kamata na dozvoljeni minus naplaćuje se samo na iskorišćeni iznos. Prosečna godišnja kamatna stopa iznosi oko 30%, što znači da mesečna kamata iznosi oko 2,50%. Što duže koristite dozvoljeni minus, više ćete platiti na ime kamate. Obračunava se i naplaćuje na kraju meseca za iznos koji je klijent koristio i na period koji je koristio.

Razlike između efektivne i nominalne kamate

Nominalna kamatna stopa je ona koju banka navodi u ugovoru, dok efektivna kamatna stopa uključuje sve dodatne troškove i provizije koje banka može naplaćivati. Prilikom odlučivanja o korišćenju dozvoljenog minusa, važno je obratiti pažnju na efektivnu kamatnu stopu, jer ona realno prikazuje ukupan trošak kredita.

Kako se vraća dozvoljeni minus?

Sredstva koja koristite kroz dozvoljeni minus se automatski pokrivaju svakom uplatom na vaš račun. Ukoliko želite da smanjite troškove kamate, savetuje se da iznos dozvoljenog minusa vratite što pre, jer se kamata obračunava na dnevnom nivou.

Alternativa dozvoljenom minusu

Dozvoljeni minus ili keš kredit?

Keš kredit kao isplativija opcija

Iako dozvoljeni minus može delovati kao odlično rešenje kada “zaškripi” , naš savet je da ga ipak koristite zaista kada je neophodno i da ga ne koristite kao dugoročni vid kreditiranja.

Naš savet je da obaveze po dozvoljenom minusu izmirite tako što ćete podići keš kredit ili kredit za refinansiranje.  Kamate kod ovakvih kredita su drastično niže i ponekad mogu predstavljati najmanje loše rešenje za izlaz iz nepovoljne situacije.

Želite li da Vam besplatno pomognemo u traženju najpovoljnijeg kredita?

Uz Kreditnog Savetnika, niste sami u moru različitih ponuda banaka, rizikujući da se skupo zadužite. Pozovite nas kako bismo pronašli najpovoljniji keš, auto ili stambeni kredit na tržištu, u skladu sa Vašim mogućnostima.

DA LI ŽELITE DA VAM POMOGNEMO OKO VAŠEG KREDITA?

Uz podršku Kreditnog Savetnika i naše savete dobićete informaciju o trenutno najpovoljnijim i najjeftinijim keš kreditima, stambenim kreditima kao i auto kreditiima na tržištu.

Da li znate da je naša usluga za Vas besplatna?

Ostavite Vaš broj telefona i rešićemo sve Vaše nedoumice oko kredita!